29. št. Prepletanja, maj 2009

02.07.2009

urednica revije Vem, da ste se mnogi spraševali, kaj je z letošnjimi Prepletanji. Res se je vse zavleklo, a upam, da bo od zdaj naprej tako, kot mora biti.
Priprava te številke je bila daljša in obširnejša zato, ker je povezana z nekaterimi spremembami. Namesto v Galeriji 2 na Vrhniki zdaj revija dobiva svojo zunanjo podobo v Cerknem. Poleg tega je revija končno doživela tudi nekaj oblikovnih sprememb.
Življenje je pač tako, da ko komajda ujamemo korak, ritem in nekoliko sproščeno zadihamo, že se pojavijo stvari, ki ga spet zmedejo. Korak zastane, stopimo vstran, nazaj, se prestopamo na mestu, iščemo, se končno spet ulovimo in gremo dalje. Bodisi da gre za male stvari, ali pa za poti k velikim ciljem. Sicer pa, kdo bi sodil, kaj je bolj veliko in pomembnejše ter kaj je mali zalogaj in nebistveno.
Revija nastaja najprej tam, kjer nastajajo prispevki. Vsak, ki je napisal in oddal članek, četudi je dolg samo par vrstic, je njen soustvarjalec. Brez vaših prispevkov, pesmi, fotografij in spodbud revije ne bi bilo, niti ne bi bila potrebna. Potem pridejo na vrsto tehnične zadeve in odgovornost za to, da nastane primeren prostor, v katerega lahko položimo prispevke. Zveza zagotovi finančna sredstva in bedi nad celotnim dogajanjem.
Vse, kar je kasneje natisnjeno v reviji, se znajde v mojem računalniku. Počasi koščke (po)spravljam v rubrike, popravljam, krajšam, daljšam, premetujem. Včasih je potreben še kakšen telefonski pogovor s piscem, itd. Lektor mora vse slovnično pregledati in popraviti pravopisne napake. Včasih je vse rdeče!
Potem pride na vrsto t.i. priprava za tisk, ki v teh časih poteka tako, da nekdo, ki je vešč računalniških programov, oblikuje posamezne strani, vstavi fotografije med tekst, pogleda in poravna robove, poskrbi, da je vse na pravem mestu. Včasih je teksta za pol strani preveč, včasih ostane pol stolpca praznega. Vedno se najde rešitev, le iskati jo je treba. Nato pride na vrsto tiskarna in čez nekaj dni prinese poštar revijo k vam domov.
Od vsega začetka, od prve številke dalje se vsi, ki smo zadolženi za Prepletanja, vsak na svojem področju trudimo, da odgovorno in vestno opravimo svoje delo. No, vedno me, ko prelistam novo številko, zbode v oči kakšna manjkajoča vejica ali presledek. Zgodi se, da pozabim kakšno fotografijo, da se po reviji sprehaja Škrat itd. Pravimo, da so to malenkosti. Delamo na tem, da bi jih bilo čimmanj. Vsebina je bila in bo dragocen ter žlahten temelj, na katerem gradimo vse ostalo. Zato vas še naprej vabim k pisanju. Želim pa, da bi bile tokratne spremembe deležne vašega kitičnega pogleda in ustvarjalnih pripomb. Pri delu nas je vodila želja, da bi bila revija boljša, berljivejša, privlačnejša, zanimivejša.
Ali smo jo izpolnili?

Ker se bomo potrudili, da ujamemo ritem izhajanja in bo naslednja številka med bralci v poletnih mesecih, za pisanje ni ravno veliko časa. Vabim vas, da pošljete prispevke do 1. junija na naslov uredništva. Dobrodošli so članki o utripu v skupinah, zanimivih srečanjih in ljudeh, o življenju nasploh. Snovi nikoli ne zmanjka, le včasih je potrebno zbrati malo korajže in volje ter se usesti.
Trud se vedno izplača.
Ema Brelih, urednica



6 Neža Maurer Pogovor
Neža Maurer
Ste popularni, vidimo vas skorajda v vseh časopisih, na televiziji ... Kako živite s tem?
Gotovo da je to kot vzgon, ki te dvigne, in nastane vprašanje, ali zdaj kloniti in reči, jaz ne morem, ali pa se truditi, da to zdržiš. Odločila sem se za slednje. Tako malokrat v življenju se nam ponudi priložnost, da imamo možnost ljudem kaj povedati, se pogovarjati z njimi, posebej še o pesmih. Zdaj je ta priložnost in je treba zdržati.
Očitno je to res vaša celostna odločitev, saj niste nikoli videti utrujeni, nezbrani …
Da, to je odločitev. Ni se še zgodilo, da bi zavoljo utrujenosti ne speljala tiste ure in pol ali dveh ur. Navadno se zbudim bistra. Pazim pa tudi, da se ne utrudim preveč, sicer pa zdaj ne počnem nič drugega.




Strokovni namigi
Pasti pri ustanavljanju skupine, Martina Slokar
Večini prostovoljk in prostovoljcev, ki so vključeni v program Skupine starih ljudi za samopomoč, so poznane vsebine “pasti pri delu v skupini”. Razumemo jih kot zbirko (seznam) opozorilnih znakov, na kaj naj bomo pri delu v skupini pozorni. Z njimi se večinoma srečamo najprej teoretično med usposabljanjem za vodenje skupin, kmalu pa tudi praktično – pri svojem prostovoljskem delu in na srečanjih intervizijske skupine. Seznanitev s pastmi že pred samo ustanovitvijo skupine je dobrodošla, ker smo voditelji tako že vnaprej pozorni na določeno dogajanje v skupini, hitreje prepoznamo opozorilne znake in lahko odreagiramo na način, ki bo omogočal nemoteno delovanje prijateljske skupine.



Težave z zdravili pri starostnikih, Bernarda Lukančič
Zdravila pa niso bomboni, ki nam bodo čudežno odpravili težave in povrnili zdravje, če sicer zanj bolj slabo skrbimo. Pozabljamo, da imajo v primeru nepravilne in neredne uporabe vrsto neželjenih učinkov, še več, da so lahko celo nevarna. Želimo, da so kakovostna, varna in učinkovita, toda zadnji dve lastnosti sta odvisni predvsem od tega, kako jih jemljemo, torej od nas samih.




14 diplomska naloga, mojca selko Mostovi med generacijami
Diplomska naloga – več kot zaključek študija, Mojca Selko
V članku bom opisala potek pisanja diplomske naloge in rezultate, ki sem jih dobila iz raziskovalnega dela. Vsem tem opisom pa bom ves čas dodajala osebno noto, ki bo na trenutke celo malo prevladovala, saj sem pisanje diplome doživljala zelo intenzivno in čustveno.



17 prostovoljci o sebi Prostovoljci o sebi
    • Izobraževanje novih prostovoljcev v Ljutomeru in Novem mestu, Suzana Vlatkovič, Terezija Balažević
    • Delavnica “Kaj mi pomeni prostovoljstvo?” v Škofji Loki, Tatjana Prašnikar
    • Razpis Medgeneracijski natečaj





21 sredina Sredina
Plan dela Zveze za leto 2009 in Poročilo o delu ZDSGS v preteklem letu








Iz društev
    • MD Jesenski cvet, Domžale
    • MD Svetilnik, Koper
    • MDS Drava, Maribor
    • MD Čebelica, Radovljica
    • MDS Savinja, Celje
    • MD Zimzelen, Cerknica





Naši dopisniki
    • Čebelice se predstavijo, Anica Geč
    • Pomlad v Solkanu, Lojzka Casarsa
    • Pirhi in praznovanje visokega jubileja v Tolminu, Ivica podgornik, Darja Jan
    • Pismo tiskarskemu škratu, Vera Valenčič
    • Skupina Zimzelen iz Železnikov je praznovala deseto obletnico, Ani Šuštar
    • Skupna doživetja Jurjevk in Borov s Krasa, Marta Ščuka
    • Gostja v skupini, Bernarda Lukančič





Novice iz Zveze
    • Letna skupščina ZDSGS
    • Obvestila
    • Informacija o delu Sveta za solidarno sožitje
    • Razpis za Medgeneracijski tabor 2009





37 igre nekoč in danes Danes smo se pogovarjali o
    • Igre nekoč in danes, Irena Prapotnik
    • Koledarček, Vera Valenčič









Razmišljanje
    • Nič ne vekaj …”, Slavica Uršič
    • Ali res potrebujemo vse, kar kupimo?, Magda Pristovnik





40 V družbi z dobro knjigo V družbi z dobro knjigo
    • Dolgotrajna oskrba, Vito Flaker, Jana Mali, Tadeja Kodele, Vera Grebenc, Jelka Škerjanc, Mojca Urek
    • Papirnato cvetje, Mira Sapač
    • Od mene k tebi, Neža Maurer
    • Pocestnica, Benka Pulko





Želim se naročiti na revijo Prepletanja ...



  • (jpg)

Podporniki